SORULAR

 • Kendisinde, kendisiyle uğraşacağı bir sorunu olmadığını düşünmek, normalliğin, sağlıklılığın göstergesi midir?
 • Bir durumu “metaforlarla anlatmak” “dil ötesi veya dil dışı” ifadeye örnek teşkil eder mi?
 • Sanat bir yaratı mıdır, yoksa, bu evrende “aslında var olan”ın bir keşfi ve başkaları tarafından da algılanabilir hale getirilişi midir? Sanatçı yaratıcı mıdır, keşifçi mi, başka deyişle de?
 • Din, bir bakıma, toplumun insanlara “iyi olmayı” öğretmedeki başarısızlığının tescili midir?
Reklamlar
Bu yazı Sorular içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to SORULAR

 1. Can Gungen dedi ki:

  İlk sorunun yanıtına “hayır” diyorum.
  İnsan toplum içinde yaşayan bir varlık olduğuna ve mükemmel olmadığına göre iyi yanları yanı sıra olumsuz yanları muhakkak vardır. Kendisini iyi, sağlıklı hissetmesine, inkar mekanizmasının sonucu olabileceğinden son tahlilde güvenilemez. Ancak insan iyi ve kötü yanlarını tartıp bir sonuca varabilmişse bunları duymak daha inandırıcıdır.

  İkinci soruya gelelim. Metafor veya metonimi dilin dışında, ötesinde olmayıp insanın dünyayı , ilişkilerini daha iyi anlatmasına vesile olan söz sanatlarındandır. Dilin ötesinde, dışında olduğunu ben duymadım ama bu konuda bir iddia varsa bilmek isterdim.

  Beğen

  • minemiski dedi ki:

   Çevrede kendini irdelemeyen, bunun da ötesinde kendisini kusursuz sayan çokça insanla haşır neşir olmaktayız… bunlar, üzerimizde hem kişisel hem de toplumsal düzeyde etkilere sahipler. Bu durumda, bu insanların içgörü kazanmalarını, değişme yoluna hevesle yönelmelerini sağlayacak, bireysel ve kitlesel politikalar neler olabilir, sorusu gündeme geliyor.

   Beğen

  • minemiski dedi ki:

   Metaforun anlamına bakınca, mecaz ve bir şeyi başka bir şeye benzeterek anlatma, karşımıza çıkıyor. Bir edebi üslup, sanat olmanın ötesinde, günlük hayatta daha iyi anlaşabilmek için de kullandığımız bir şey metafor… Hatta, öyle durumlar olabiliyor ki, nasıl anlatacağımızı bilemediğimiz -özellikle- bazı duygu ve duyumları ifade etmek istediğimizde, buna başvurmaktan başka yapacak bir şey kalmıyor… Bir acıyı/ağrıyı tanımlayacağız, ilk kez tattığımız bir tadı anlatacağız mesela…
   İşte böyle durumlarda, yani, önce bir anlamla ilk kez karşı karşıya kalıp sonra da bunu başka bir şeyle ifade ettiğimizde, yani metaforlarla; metaforun kendisi kavram olarak dile dair olmakla birlikte, burada kastettiği şey henüz dile dair olmadığından, metaforların bazen dilötesi/dışını da içerdiğini düşünebilir miyiz, sorusu oluştu bende.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s