SANAT ÜZERİNE

Sanatla Gerçeklik Arasındaki Estetik İlişkiler

“Tüm sanat işlerinin ilk ve genel amacı, insanı ilgilendiren gerçek yaşam fenomenini yeniden üretmektir. Gerçek yaşamla kastettiğimiz elbette insanın sadece diğer objelerle ve objektif dünyanın varlıklarıyla olan ilişkisi değil, aynı zamanda içsel yaşamı da.”

“Bir sanat işi fikrin ve görüntünün uyumu için uğraşır… Bütün iş iyi yapılmalıdır – ‘fikir ve görüntü arasındaki uyum’ ibaresinin anlamı budur.”

“Yaşam fenomeniyle ilgilenmekle insan bunlar üzerinde bilinçli veya bilinçsizce yargı beyan eder. Şair veya sanatçı bir insan olmayı istese bile bırakamaz, kendini tasvir ettiği fenomen üzerine yargı bildirmekten alıkoyamaz. Bu yargı, işinde ifade edilir, bu da sanatın, insanın ahlaki aktivitelerinin arasına yerleştiren bir başka amacıdır.

Hayat fenomeninin üzerine yargıları, gerçekliğin bazı hallerinden dolayı bir tür ihanete meyilli, diğer yönlerden kaçan bazı insanlar vardır, bu kişilerin mental aktiviteleri zayıftır. Bu tür bir insanın -şair veya ressam- yapıtları hayatın kendi favori yönünü yeniden üretmenin dışında bir gayesi yoktur. Fakat hayatı gözlemlemenin yol açtığı sorularla mental aktivitesi kuvvetlice kamçılanmış bir adam artistik yetenekle ödüllendirilmişse, bu adam yapıtlarında bilinçli veya bilinçsizce kendisini ilgilendiren canlı bir yargı fenomenini söylemeye gayret edecektir (ve düşünen bir adam kimseyi değil ama yalnızca kendisini ilgilendiren önemsiz problemleri düşünemez). Resimleri veya romanları, şiirleri, oyunları, düşünen adam için hayatın içinden yükselen problemleri sunacak veya çözecektir. Bu yönelim her sanat dalında ifade bulabilir (örn. resimde tarihsel manzaralara veya sosyal hayata işaret edebiliriz) ama kesin bir fikri elde etme imkanını sağlayan şiirde bilhassa gelişecektir. Bu durumda sanatçı, bir düşünür haline gelir ve sanat yapıtları, sanat alanı içinde kalarak bilimsel önem kazanabilir…”

Nikola Gavriloviç Çernişevski

(Gündoğusu Dergisi, Sayı 1 Şubat-Mart 2012, Rusça’dan Çeviren: Pınar Dinlemez)
Reklamlar
Bu yazı Alıntı içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s