ÖZGÜR OLMAK VE BİRİNE GÜVENMEK ÜZERİNE

ÖZGÜR OLMAK VE BİRİNE GÜVENMEK ÜZERİNE

Özgür olmak ve birine güvenmek bir arada olacak şeyler mi?

Özgürlükten ve güvenmekten ne anlıyoruz acaba ya da neler?

bir örnek: “çocuğumuza gidebildiğin yere kadar git, önün-yolun açık olsun” dediğimizde özgürlüğüne teşvik etmiş oluruz, de mi? peki bir çocuk böyle diyen bir ebeveyne karşı ne hisseder? güven, değil mi?

peki, çocuğumuza, “öyle değil böyle yap”, “öyle yaparken bana mı sordun”, “benim parama güvenip de böyle şeyler yapmaya kalkışma”, türü mesajlar verdiğimizde, o ne hisseder? biz ne yapmış oluruz? onu, özgürleşmesi için bize güvenmemeye “biz” zorlamış oluruz; üstelik, belki henüz onun buna dayanma gücünün ne kadar olduğunu, ne o ne de biz tam bilemiyor iken…

diğer bir örnek: birini sevmek, yetişkince, ne demek? onun, bizim mutlu olacağımız şeyi yapmamızdan mutluluk duymasını, bize güvenmesini, belki teşvik etmesini istemeyi içermez mi? yani, başka deyişle, sevmek özgür bırakmak, ama aynı zamanda sevginin güvenini hissetmek ve hissettirmek değil mi?

Hayat bir yolculuksa ve biz de rotamızı özgürlüğe çevirmişsek, bunun bir anda olmayacağını da kabul etmek gerek… ama işte bu yolculukta, arkamızda, yanımızda ve önümüzde, güveneceğimiz, sevip sevileceğimiz destekçi ve yol göstericilerin varlığını bilmek güzel olmaz mı? en azından arkadan hançerlemeyeceklerini, öndekilerin tuzağa düşürmeyeceklerini bilerek yolculuk etsek…

Reklamlar
Bu yazı Düşünceler, Günlük, Şiirlerim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s