Yalanla Baş Etmek

Yıllar öncesine, çocukluğuma dönüp, anne-babaları tarafından kendilerine -küçük veya büyük, önemli veya önemsiz- yalan söylenmiş tüm çocukları bulmak, onları kışkırtmak, ebeveynlerini protesto etmelerini ve yalanlarını yüzlerine vurmalarını sağlamak istiyorum…

Aksi takdirde güç yetmeyecek, şu etraftaki bunca riya ile baş etmeye…  : (

Yalanı önemsiyorum, evet; önce, yalanın zararlı olduğu konusunda bir kanaat geliştirmekten başlamak lazım işe…

Hırsızlık ya da çalmak diyelim… elbet ona da hoş görülecek örnekler bulmak mümkün; ama yine de hırsızlığın, günlük hayatta, yani “sıradan ve iyi” insanların gündelik yaşamında, yalan kadar yer aldığını ve alışkanlık yaptığını söyleyemeyiz, değil mi?
Bir şeyin yanlış olduğuna inandığınız zaman yapacağınız açıklamalarla, doğru veya olması gerektiğine inandığınız zaman yapacağınız açıklamalar ve bunu sürdürme biçiminiz, tekrarlama sıklığınız de farklı olur sanırım..

Büyüklerin yalansız bir yaşamı sahiplenmeleri için çocukluklarında yalana maruz kalmamaları ve yalanın gerekliliğine ikna edilmiş olmamalarının lazım geldiğini söylemek istedim, yukarıda.

Zor konularda bile, gerçeğin, çocuğun yaşına ve algı durumuna göre ve kafasında korku ve kuşku oluşturmayacak, ileride “asıl gerçekle” karşılaştığında aşırı hayal kırıklığı oluşturmayacak biçimde izahı, mümkündür… Bu, bir şablondan ziyade, her ailenin yapısına ve her çocuğun o sıradaki gelişimsel durumuna göre değişebilecek bir açıklama olabilir. Asıl unsur, ilkesel olarak yalanın zararlı olduğunu ve olacağını öngörebilmektir; üstelik, bir konuda verecek cevabımızın olmaması bile, diğer konularda yalanı yerleştirmeyi ve yaygınlaştırmayı haklı çıkarmaz…

MM

Reklamlar
Bu yazı Günlük, Köşe Yazılarım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s