KADININ GÖREVİ-ANNELİK

Kadının görevi annelik mi?

Yaygın söyleme göre öyle… Hatta, Atatürk’ün bu konudaki sözleri de referans alınıyor, bu düşünceyi desteklemek için…

Bu hayatta anne olmak çok çok güzel bir şey, mucizevi bir olay… ama bireysel olarak bakınca, bir insan anne olmak zorunda değil gibi görünüyor; annelik insan olmanın üzerine eklenebilecek, fazladan bir şey… buna karşın sosyo-biyolojik açıdan bakarsak kimsenin anne olmaması halinde insan neslinin tükenmemesi için ne yapılacak? Yani biyolojik açıdan gerçekten bir görev… türün doğada kalması, devam etmesi esas olduğuna göre, birincil görev hem de… ee, erkek olmadan da nesil olmaz, ama kaçak sperm toplayıp döllenme yapmak da mümkün, tabii : )))

Ancak, günümüz toplumunda, türün devam ettirilememesi gibi bir durum, uzun bir zaman söz konusu olacak gibi görünmüyor. “Annelik” dediğimizde de kastedilen, tür kökenli bir anlam değil, zaten. Bu durumda şu sorular çıkıyor karşımıza: Görev ne demek, kim kime bir görev verir? Sorumluluk ne demek, kim sorumluluk üstlenir? Anne olmak bir kişinin bireysel seçimi mi olmalıdır, peki öyle midir?

Eğer anne olmayı seçtikse, işte o zaman bir sorumluluk olacak üzerimizde, “bu dünyada bulunup bulunmamayı kendisine sormaksızın ortaya getirdiğimiz” bu yavruyu, sağlıklı ve mutlu kılmak… işte bu çok önemli. amma bu insan yavrusunun da mutlu olabilmesi için, mutlu bir anneye sahip olması gereğini (elbette mutlu ebeveynler demek daha doğru ama burada konumuz anne ya) göz ardı etmemek lazım.

İşte, “mutlu anne nasıl sağlanır?”ı düşünmek ve görev edinmek, gereken şey budur, kanaatimce… Seni mutlu eden şey ile beni mutlu eden de farklı olabilecek haliyle… Ama, aç- açıkta olmayan, güvenli, sağlıklı, fiziksel ve  ruhsal doyuma ulaşmış insanlar topluluğu, sadece kadına görev yükleyip onu eve kapatarak oluşturulabilinir mi?

MM

Peki, gerçekten Atatürk ne demiş ve hangi bağlamda neler söylemiş bu konuda ve kadınlar hakkında?

ATATÜRK’E GÖRE TÜRK KADINI

Reklamlar
Bu yazı Köşe Yazılarım içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s