KADININ DOĞURGANLIĞI VE YARATI HAKKINDA SORULAR

“Biyolojik açıdan çocuk doğurma potansiyeli sahibi olma”nın kendisi, insan türünün kadın cinsini ta en baştan yaratıcı kılan ve bundan gururlanması gereken -hatta bunu yer yer büyüklenmeye/kibire vardırmakta haklı olabileceği- bir unsur mu gerçekten?
 
 
– Bu, kadının en baştan seçme seçmeme şansının olabileceği, eliyle aklıyla yönlendirebileceği, geliştirebileceği bireysel/kişiye özgün bir potansiyel midir?
 
 
– Genetik-kromozomal veya bedensel özellikleri elvermese ve dahi bir erkeğin spermleri olmasa, bir kadının yapabileceği bir şey midir, çocuk sahibi olmak?
 
 
– Peki, erkeğin spermlerinin yumurtayı dölleme kabiliyeti de erkek cephesi için bir başka yaratıcılık potansiyeli olmaz mı, bu durumda?(1-1 ?)
 
 
– Ya çocuğu olmayan veya olamayanlar? Onlar, daha baştan, yaratıcı olma alanında 1-0 kayıpla mı başlarlar, hayata?
 
 
– Erkeklerden sanat ve bilim alanlarında daha fazla sayıda yaratıcı/üretici/girişimci çıkmış olmasına -aşağıda vurgulandığı gibi, pastacılık, tasarım, çiçekçilik, mimari vb bir çok alan da dahil olmak üzere- nasıl bir ek kılıf bulmak gerek, o halde?
 
 
– Ve kadınlar neden bu özelliklerine fazlaca sarılmak, hatta daha ötesi, tutunmak ister? Bu payeyi niye bunca sahiplenmek ister? Bunu, sadece tanımadıkları ile değil, en yakın erkekleriyle (sevgili, oğul) ilişkilerinde bile kullanmaya yatkın dururlar?
 
 
– Bu, bilinçaltından hissedilen bir zaafiyetin, bir nevi telafisi olabilir mi?
 
 
– Bu bakış açısının aslında ötekileşmeyi tetikleyebileceğini öngörebilir miyiz? (Üstelik buna katkı koyan, bu tarafta yer alan, kadını bu açıdan “onurlandıran” bir yaklaşımı seçerek bu ateşe odun atan hatırı sayılır miktarda erkek olduğunu da görüyoruz.)
 
 
– Niye her iki cinsiyeti bir bütünün (yani insanlığın ve dahası doğanın) ayrılmaz parçaları olarak görmek yerine -erkek üstünlüğüne bir karşı duruş göstermek adına- ayrımcılığı körüklemek, seçilesi olmakta?
 
MM
 
 
Reklamlar
Bu yazı Düşünceler, Günlük, Sorular içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s