Beynimizin %10’unu mu Kullanıyoruz?

Yalansavar

lucy_xlg

Luc Besson filmlerini çok severim, tekrar tekrar seyredilesidir bir çoğu. Ama yeni filmi Lucy (ingilizce fragmanını buradan izleyebilirsiniz), konusu ile daha ülkemizde gösterime girmeden canımı sıktı desem yeridir. Film, fragmandan anladığımız kadarı ile beynimizin kapasitesinin tamamını kullanamadığımız aslında tamamını kullansak süper kahramanlar haline dönüşeceğimiz efsanesi üzerine kurulu.

Maalesef film vizyona girince bu efsane tekrar prim yapmaya başlayacak. O nedenle hem daha önce yazdığımız 140 Gr isimli yazıyı hatırlatmak hem de Nasrettin Hoca misali su testisi kırılmadan gerekli önlemi almamız şart oldu.

Beynimizin sadece bir kısmını kullandığımız iddiası günlük yaşamın içinde kendi yetersizliklerimizin ve başarılarımızın getirdiği ruhsal sıkıntılardan kurtulmamıza, başarılı insanlara karşı hissetiğimiz o dayanılmaz gıpta ile kıskançlık arası duyguları bir çırpıda açıklayıvermemize yardım eden bir yalandır. Bütün iyi yalanlar gibi gerçekle karşılaştırıldığında bizlere kabul etmesi daha kolay alternatif bir gerçeklik sunar bu efsane: “Beynimin tamamını kullanamıyorum! Bak olacak şöyle bir ilaç nasıl da çarpardım bu büyük sayıları, nasıl da doğru…

View original post 388 kelime daha

Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s