EBEVEYNLERLE SOHBET

EBEVEYNLERLE SOHBET-WINNICOTT

“İnsan doğasının derinlerinde gizli kalan çok şey vardir ve ben kendisi için her şey çok basit ve pürüzsüz olan, tüm cevapları bilen, hiç tereddüt yaşamayan bir annenin çocuğu olmak yerine insan olmaya ilişkin tüm içsel çatışmalara sahip bir annenin çocuğu olmayı tercih ederim.”

“İnsan ilişkileriyle ilgili herhangi bir sorunu yüzeysel bir biçimde de inceleyebiliriz, daha derine de inebiliriz. Yüzeyde kalarak bir çok tatsızlıktan kaçınırız ama aynı zamanda daha derinlerdeki gerçekleri de gözden kaçırmış oluruz. “

“… Bana kalırsa kıskançlığın sona ermesinin ikinci yolu
çocuğun tatmin edici deneyimleri özümseme ve bunları kendiliğe katma gücünün artmasıdır. İyi bakılmak, yıkanmak, çığlık atmak ya da gülmsemek gibi hoş duyumlara, nesneleri beklenen yerde ve beklenen zamanda bulmaya, hatta beklenenden çok daha iyi bir durumda bulmaya ilişkin bütün iyi anılar çocuğun iç dünyasında birikir. Ayrıca uyarım cümbüşünü takip eden doyum anıları, özellikle de beslenme anıları birikerek çoğalır.
Tüm bunları üst üste ekleyip, hepsine birden anne fikri veya anne ve baba fikri adını verebiliriz. Çocuğun iç dünyasında kıskançlığın hiç ortaya çıkmamasının da bir nedeni vardır, çünkü çocuk alacağını yeteri kadar almıştır ya da herhalükârda küçük bir bölümünü kendisine saklamasına yetecek kadarını almıştır.”

“…üçüncü ve son süreç diğerlerine oranla çok daha karmaşıktır. Bu süreç çocuğun başka birine ait deneyimi yaşayabilme becerisinin gelişimini içerir. Bu beceriyi kendini ötekinin yerine koyabilmek diye tanımlayabiliriz… Yaşananları yalnızca ötekinin bakış açısından görmekle kalmayıp aynı zamanda onun yaşadığı deneyimden fazladan bir keyif duyabilmeleri bazı çocukların uzun zamanını, hatta yıllarını alır. Çocukların -kızlar kadar erkeklerin de- kendilerini anneleriyle özdeşleştirdiğini sıkça görürüz. Anneyi gerçek anne olarak kabul ederken, bir yandan da onun yerinde olduklarını hayal ettikleri oyunlar oynarlar.”

“… Bir çocuğun oyun oynayabilmesini sağlayamayız ama onu korumakla, anlayış göstermekle, beklemekle ve aslında pek de düşünmeden yaptığımız yüzlerce şeyle çocuğun gelişimini kolaylaştırabiliriz. Söylenebilecek daha çok şey var belki ama tutarlı ve iyi bir bakımın çocuğun gelişmesine olanak sağladığını ve kıskançlığın da ancak bu gelişimin sonucunda ortadan kaybolabileceğini aktarmak yeterli olacaktır.”

https://drive.google.com/file/d/0B3zSZkkdTjTZR2JXOHhiZ2o3UFk/view

Bu yazı Alıntı, Görsel, Kitaplar içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s