EKİP OLMAK DEYİNCE

 

EKİP OLMAK DEYİNCE

Birlikte bulundukları halde, birlikte sevinip birlikte üzülemeyen, birlikte çabalayıp birlikte kaygılanamayan, birbirinin olası insanî tepkilerini desteklemeyen veya yeri geldiğinde hoş göremeyen kişiler, “bir ekip” olamazlar.

Bilgiyi birlikte paylaşıp birlikte çoğaltamayan, birlikte öğrenip birlikte üretemeyen kişiler, bir ekip olamazlar.

Adaletle eşitliğin eş anlamda olmadığını kavrayamayan; birbirlerinin adalet, hakkaniyet duygusunu incitmek şöyle dursun, yüceltmeyi hedefleyemeyen kişiler, bir ekip olamazlar.

Bunlar, görevlendirilmiş/memur edilmiş insan topluluğu, görevli topluluğu, grup, küme, kurum vb isimler alabilir; ancak günümüz modern hayat kurgusunda “memur” edilmiş insanların da görev tanımları, çerçeveleri net belirlenmiştir; hiç boşluk kalmayacak şekilde.

Ekipte, tam tanımlanmamış, sınırları keskin biçimde belirli olmayan işlerin yol açabileceği olası boşluklar da ekibin asıl ortak amacına uygun olarak, gerektiğinde her bir birey tarafından inisiyatif de alınarak, doldurulur. Bir kişi veya bazı kişilerin çıkarı veya zararının, ekibe gölgesi düşmez, düşürülmez. Ör. bir hemşire, doktor ordırı unuttu/basmadı diye hastanın tedavisini vermeyebilirse; bir doktor da bu veya benzerine göz yumar veya başını kuma gömebilirse; görev tanımı sorunlarını, herhangi biri, belki istemeden de olsa, insan sağlığını tehlikeye düşürebilecek biçimde ön plana çıkarabilirse; orada, iyi ekipten de iyi bir memurize olmuş gruptan da söz edilemez.

Peki, “iyi ekip olmak” şart mıdır?

Kötü ekip zaten ekip olamayacağı için, ona ekip denmesi de uygun düşmüyor. Bununla birlikte, hasta tedavisinin veya herhangi bir hizmetin yerine gelmesi için “ekip olmak” şart değil aslında. Ancak, çalışanların bir arada, hizmet ortamı bütünü içinde topluca mutlu ve üretken-yaratıcı olmaları da hedefleniyorsa; işte bunun için şarttır.

İyi organize olmuş, görev tanımında boşluklara izin verilmeyen, tüm sürecin, SOP, iç-dış denetim, kalite, sigorta sistemi, yönerge, kanun vb mekanizmalarla kontrol altına alınmasını hedefleyen günümüz modern yapılanma düzenekleri de grup eğitimi ve ekonomik kaynak desteği koşuluyla, iyi hizmet için yeterli unsurdur.

Ancak, “insan-insan”ı değil, kümeler halinde “standardize görev-insan”ı yaratmayı hedefleyen bu sistemin mutluluk ve verim açısından orta ve uzun vadede ne kadar başarılı olduğu/olacağı şüphelidir.

Ekipte birbirini sevmek şart mıdır?

Kuşkusuz tercih edilesidir; sevginin, tek tek bireye ve toplamda tüm ekibe katabilecekleri tartışma götürmez. Ama ekipte, üyelerin tümünün, birbirini benzer biçimde sevmesini beklemek de gerçekçi olmaz. Ancak, “hümanist tutum esastır, olmazsa olmaz” kaydıyla, ekibin ortak amacına yüksek bağlılık -belki sevgi veya güçlü biçimde var olan/arzulanan, ekip aracılığıyla kendini yüceltme duygusu nedeniyle-, iyi ekip olmanın hem şartı hem de güvencesidir.

Dünyaya gelişinden itibaren karmaşık, keyfî, yap-boz benzeri sistem-sizliklerle haşır neşir olan; idare edilmeye, kayırılmaya alışkın, ama bir o kadar da duruma göre tehdit edilme algısına duyarlı; algoritma oluşturma, tefekkür, muhakeme etme konularında gelişmişliği şüpheli; buna karşılık sorumluluk alma konularında çoğunlukla dışarıdan-üst güçlere bağlı yetişmiş görünen insan topluluklarının iki önemli sorunu olacak, gibi görünüyor, modern, kurallı hayatta:

1- Ciddi biçimde, yeni kurallara uyum-uygulama sorunu,
2- Kendi ihtiyacına uygun algoritmaları oluşturmak yerine, ezber şablonları yapıştırarak hem çaresizliği hem uyumsuzluğu pekiştirme olasılığı

MM

Foto: Doğa dostu bir arkadaştan…

Bu yazı Düşünceler, Günlük, Köşe Yazılarım, Perspektif, Sorular içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s